KĀ ATJAUNOT VECU VANNUNeviens šai pasaulē nekļūst jaunāks. Arī tāda fundamentāla civilizācijas higIēna pamatvērtība kā vanna ar laiku var samaitāties un kļūt neglīta. Virsma mēdz nodilt, akrils saskrāpēties, šur tur nolūp krāsa, nemaz nerunājot par kaļķi un rūsaina ūdens atstātajiem traipiem. Arī nepareiza kopšana var sabojāt kādreiz tik balto krāsojumu. Turklāt vannas nomaiņa pret jaunu parasti beidzas ar visas vannas istabas kapitālo remontu un tas nu ir patiešām dārgs prieks. Tādēļ paraudzīsim - varbūt veco vannu ir iespējams glābt?

Risinājums sociālisma vannai

Ja esat padomju varas laikos ražotas tipveida vannas īpašnieks, glābšanas risinājums ir samērā vienkāršs. Tepat Latvijā ir kāds ražotājs, kas piedāvā vecajā vannā, lai cik sabojāta tā nebūtu, ielīmēt jaunu, skaistu akrila vannu. Pasākums tā arī saucās - vanna vannā. Jāatzīst, ka prieks nav lēts - cena par pakalpojumu var sasniegt pat divsimt eiro. Par šādu naudu var nopirkt tepat Polijā ražotu jaunu akrila vannu, vai pat nezināmas izcelsmes vannu no akmens masas.
Tomēr ja izvēlēsieties atbalstīt vietējo ražotāju un vecajā vannā ielīmēt jaunu jaunu, saņemsiet ne tikai 5 gadu garantiju, bet arī pamatīgi ieekonomēsiet silto ūdeni. Šāda vanna atdziest krietni lēnāk, jo siltumu aiztur gan vecā čuguna vanna, kas ir ārpusē, gan putu slānis, kas notur vietā jauno vannu. Tiesa gan - nāksies zaudēt pāris litrus tilpuma un kādu centimetru vietas, kas no ūdens ekonomijas viedokļa varbūt nav tik slikti.

Vanna vannā pirms
Un pēc


Latvijā visbiežāk ir sastopamas četru veidu vannas. Visvecākās ir lielās un pamatīgās čuguna vannas. Vēlāk jau sāk parādīties presēta tērauda izstrādājumi, bet līdz ar eiroremontu ēru mūsu dzīvē ienāk akrila vannas. Pēdējos desmit gados ir kļuvušas populāras arī vannas no akmens masas lējumiem. Katrai no šīm vannām ir savas priekšrocības un trūkumi, tomēr visas vieno kopīga nelaime - vannas iekšpuses pārklājums ar laiku nodilst, saskrāpējas, kļūst porains un ar lielāko labpatiku piesaista netīrumus, kaļķi, rūsainus nosēdumus vai pat nodrūp. Un tas vairs nav smuki.


Risinājums mierlaiku vannai.

Ja esat veclaicīgas vannas īpašnieks un par visām varītēm nevēlaties no tās šķirties, varu jūs apsveikt - jūsu dzīve no šī brīža ir kļuvusi interesanta. Veclaicīgā vannā, pateicoties to formu un izmēru dažādībai nav iespējams ielīmēt akrila čaulu. Šeit atliek tikai viena iespēja - atjaunot emalju. Un vislabāk to būtu uzticēt speciālistam, vai vismaz cilvēkam, kas šo sarežģīto procesu vismaz vienreiz ir paveicis. Turklāt, ļoti vēlams - veiksmīgi.
Šādu atjaunošanas pakalpojumu sniedzējus meklējiet sludinājumu lapās. Process maksā sākot no 50 latiem. Tikai noteikti palūdziet meistaram bijušo klientu koordinātas - tas palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem. Tāpat būtu vēlams kaut uz papīra lapas uzšņāpt ko līdzīgu līgumam un darba pieņemšanas nodošanas aktam - arī tas var palīdzēt izvairīties no klasiskajiem stāstiem par sliktajiem meistariem , kas visu sabojā, pazūd un neceļ telefonu. Ideāla šai gadījumā būtu kāda drauga, kas izmantojis vannas atjaunošanas pakalpojumu, rekomendācija.

Lai vanna kalpotu ilgi un izskatītos labi, tā regulāri jātīra. Nedrīkst izmantot agresīvus, skābi saturošus vai abrazīvus tīrīšanas līdzekļus - to efekts būs īslaicīgs, bet virsma tiks neatgriezeniski sabojāta. Labāk samaksājiet kādu kapeiku vairāk par kvalitatīvu, tieši jūsu vannas tipam paredzētu tīrīšanas līdzekli - tas būs lētāk nekā pēc pāris gadiem atkal ķerties pie vannas atjaunošanas vai pirkt jaunu. Pienācīgi kopta akrila vanna var kalpot pat 15 gadus, savukārt čuguna vannas mūžs vispār nav ierobežots.

Klājam emalju saviem spēkiem.

Ja nevēlaties tērēties un gribat atjaunot čuguna vannu saviem spēkiem, vairāki veidi, kā to paveikt. Kādreiz vannu atjaunošanai tika izmantotas poliuretāna divkomponentu krāsas (piemēram Alcro Servalac) tomēr no 2007 gada šo krāsu tās toksiskuma dēļ vairs neražo un netirgo. Turklāt arī pats atjaunošanas process bija visai ilgs, smirdīgs un ķēpīgs.
Mūsdienās ir piejami mazāk kaitīgi un vienkāršāk lietojami vannas atjaunošanas materiāli.
Ar ko sākt? Vispirms ir rūpīgi jānoslīpē vannas virsma. Ja vecā emalja ir atlupusi, šo vietu apstrādā ar auto špakteli - pirms tam bojājumu nogruntējot.
Slīpēšanai ieteicams izmantot 600 numura smilšpapīru. Kad virsma noslīpēta, aizskalojiet putekļus un izžāvējiet vannu. Attaukojiet virsmu un nožāvējiet to vēlreiz.
Pirms krāsošanas pārbaudiet, vai virsma ir pienācīgi sagatavotavai - virsmai jābūt tīrai un sausai. Tieši no virsmas sagatavotības atkarīga jaunā pārklājuma noturība.
Pārklāšanai izmantojiet Deco Color aerosolu Epoxy Keramik, kas paredzēts īpaši vannu atjaunošanai. Izstrādājums maksā aptuveni 6-7 eiro un ar diviem-trim aerosoliem vajadzētu pietikt - ar vienu var noklāt 1-2 kvadrātmetrus virsmas un krāsa jāklāj 3-4 plānās kārtās ar pāris minūšu intervāliem. Sekojiet instrukcijai uz iepakojuma.

Atcerieties, jo plānākās kārtās krāsosiet, jo ātrāk virsma nožūs. Telpas noteikti ir jāvēdina, strādājot lietojiet cimdus un respiratoru ar ogles filtru.
Kur nopirkt?

Visi rakstā minētie materiāli ir nopērkami jebkurā normālā būvniecības veikalā visā Latvijā.  Ja nu neizdodās, Duplicolor un Deco Color krāsas noteikti ir nopērkamas šo krāsu izplatītāja interneta veikalā.

Ja vannas bojājumi nav tik lieli, lai pārkrāsotu visu virsmu, variet izmantot Duplicolor Enamel Spray. Ar šo aerosolu iespējams salabot sīkus bojājumus ne tikai vannai, bet arī, piemēram, uzprišināt apdauzītas ledusskapja durvis.

Ja vēlaties ielīmēt vecajā vannā jaunu - rakstiet google meklētājā vanna vannā un esiet droši - pirmais rezultāts būs īstais.


Ja esat akrila vannas īpašnieks, tad droši vien zināt, cik viegli to ir saskrāpēt. Tomēr nobružāto virsmu iespējams vienkārši atjaunot to nopulējot. Variet mēģināt to darīt ar rokām, tomēr vieglāk būs, ja iznomāsiet vai palienēsiet automašīnu pulējamo aparātu. Pirms pulēšanas vannu nepieciešams kārtīgi izmazgāt, jo ja vannā paliks kaļķa nosēdumi, saskrāpēsiet virsmu vēl vairāk. Pulēšanai izmantojiet tādus līdzekļus kā Acryl polish vai Acryl-net - jautājiet pēc tiem santehnikas veikalos.

Apmeklē mūsu amatnieku forumu – spied šeit!
2 komentāri:

  1. Šo komentāru ir noņēmis emuāra administrators.

    AtbildētDzēst
  2. Šo komentāru ir noņēmis emuāra administrators.

    AtbildētDzēst