KĀ TEHNOLOĢIJAS TAUPA SILTUMU

Tipveida dzīvoklī, kurā siltumu pa caurulēm piegādā siltumapgādes kompānija, iespējas regulēt siltumu ir stipri minimālas. Parasti, ja ir par karstu, tiek atvērts logs, bet ja salst – ieslēgts elektriskais sildītājs un lamāta valdība.

Parastā termostatā, uzsilstot atsperītei, tiek samazināta karstā ūdens caurplūde caur radiatoru. Atsperītei atdziestot, caurplūde tiek atjaunota. Tas palīdz ietaupīt kurināmo.Situācija ir labāka, ja dzīvokļa radiatoriem ir uzstādītas tā dēvētās termogalvas – regulējami termostati, ar kuru palīdzību iespējams samazināt vai palielināt radiatora temperatūru.
Šāds termoregulators maksā sākot no desmit eiro, ja meklēsim to interneta veikalos, būvniecības lielveikalos jārēķina vēl daži eiro klāt. Tomēr ietaupījums no šādiem regulatoriem būs tikai tad, ja radiatori būs aprīkoti ar siltuma skaitītājiem vai arī ja apkuri savā mājoklī nodrošināt pats. Pretējā gadījumā ietaupījumu ikmēneša rēķinā par patērēto siltumu visticamāk nesajutīsiet. Sildīs vien apziņa, ka neizniekojat siltumu, kuru visdrīzāk izniekos jūsu kaimiņš izlaižot to pa logu, jo viņa radiatoriem regulatoru nav, toties ir temperatūra kā Taškentā.
Siltuma skaitītāji Latvijas interneta veikalos maksā sākot no 100–150 eiro, un ja dzīvoklī nav atsevišķs siltumtrases pievads, šāds skaitītājs būs jāliek katram radiatoram. Turklāt, lai no skaitītājiem būtu kāda jēga, nāksies vienoties ar apsaimniekotāju un siltuma piegādātāju, ka turpmāk maksāsiet pēc reāli patērētā siltuma, nevis daļu no kopīgā mājas rēķina. Un tas ir skarbs un sarežģīts process, jo pretī spirināsies abas iesaistītās puses.

Viņiem šādi inovatori sagādā tikai neērtības, būs jāizraksta mazāki rēķini, turklāt nebūs uz ko norakstīt siltuma zudumus.

Gudrā termogalva spēj regulēt radiatora caurplūdi atkarībā no uzstādītās istabas temperatūras vai diennakts stundas.

Tomēr ja šī cīņa ir izcīnīta, vai arī, ja savu mājokli kurināt paši – jums ir gāzes apkures katls vai arī izmantojat kādu citu kurināmā viedu, iespējas ietaupīt ir visai plašas. Modernie gāzes apkures katli ļauj dzīvoklī izvietot termostatus, bet optimālo gaisa temperatūru regulēt atkarībā no nedēļas dienas un diennakts stundas. Šāda vadības sistēma apkures katlam maksās sākot no 50 eiro. Gudrāks termostats ar iespēju temperatūru regulēt attālināti – ar mobilā tālruņa starpniecību, maksās dārgāk.

Šāds termostats izslēdz vai pieslēdz radiatoru atkarībā no tā, vai telpā kāds ir.


Vēl tālāk šai ziņā ir gājuši puiši, kas izveidoja portālu draugiem.lv. Viņu jaunākais projekts «Istabai» piedāvā aprīkot radiatorus ar «gudrajām termogalvām,» elektriskiem regulatoriem, kas aizver vai aizver radiatora termostatu atkarībā no tā, vai istabā kāds ir – telpu kontrolē arī bezvadu kustības sensors. Sistēmas darbību nodrošina bāzes stacija, kura ir pieslēgta internetam un klimatu mājoklī iespējams kontrolēt ar parocīgas mobilās aplikācijas palīdzību.

Tiesa gan šis prieks galīgi nav no lētajiem – viena bezvadu termogalva vien maksās deviņdesmit eiro, kustības un temperatūras sensori sešdesmit un četrdesmit trīs eiro, bet pati bāzes stacija deviņdesmit piecus eiro.

Līdz ar to jārēķinās, ka komplekts trīsistabu dzīvoklim, kurā ir pieci radiatori izmaksās nepilnus septiņsimt eiro – te nu ir jāņem rokā kalkulators un jāskaita, cik ilgā laikā šāda gudrās mājas sistēma atmaksāsies.

Savukārt tiem iedzīvotājiem, kuriem šie labumi iet secen, jo siltums nāk no trubas, kas cieši piemetināta radiatoram, un apsaimniekotājs ne par kādiem siltuma skaitītājiem negrib ne dzirdēt, varam ieteikt tikai un vienīgi sanākt kopā un vienoties par visas ēkas siltināšanu, jo energoresursi lētāki nekļūs un apkārtējās vides sildīšana caur nama sienām un jumtu ir pilnīgi lieka izšķērdība.

2 komentāri:

  1. Savulaik Vācijā iegādājos ELV MAX! sistēmu, kas nu jau otro sezonu ir atkalpojusi godam - gan regulējas, gan attālināti vadās, gan cena ir kaut cik prātam aptverama. Neko sliktu par projektu "Istabai" nesaku, bet izdevīgāk tad sanāktu parastās termogalvas un pastāvīga temperatūra, jo ar gudrajām galvām tikai 20-30% var ietaupīt pie ideāliem apstākļiem. Realitātē tie ir 10% + ērtības, ko sniedz attālinātā vadība.

    AtbildētDzēst
  2. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if it's the blog. Any feedback would be greatly appreciated. gmail log in

    AtbildētDzēst